יחסים עם מה שיש

תכנית אימון אישית וקבוצתית לבתי ספר

'כשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו'

'יחסים עם מה שיש' היא תכנית ייחודית ומעוררת השראה הפועלת זו השנה ה-8 בתיכונים ברחבי הארץ ומתמחה בתהליכי אימון אישיים וקבוצתיים המאפשרים לתלמידים לחולל מפנה משמעותי בחייהם במישור האישי, החברתי, ההישגי והמשפחתי.

מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לאנשים צעירים להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.

תהליך האימון מתבונן על טיבן של מערכות יחסים, הרגלי חשיבה והתנהגות והדרך בה הן מאפשרות הקשבה, חופש ואחריות בגיל ההתבגרות באמצעות שפה, תודעה ותחושות גוף.

ב-8 השנים האחרונות יותר מ-4000 בני נוער ומתבגרים חוו תהליך משמעותי בחייהם באמצעות שיטת העבודה בכל המסגרות. בתיכונים רבים ברחבי הארץ, ביניהם: תיכון בליך, אוהל שם, חדש, מקיף ואורה מודיעים ברמת גן, תיכון אזורי באר טוביה, וכן בערים נוספות כמו הוד השרון, חולון, הרצליה, אור יהודה ועוד.

אימון קבוצתי: תכנית משלימה הפועלת במקביל לתכנית האימונים האישיים, בה הדגש הוא על יצירת מרחב למידה קולקטיבי ואישי שיש בו הקשבה, שיתוף, ביטוי רגשי ואינטלקטואלי, חשיבה יצירתית וקרקע פוריה לרכישת מיומנויות בתקשורת, הרגלי למידה ומערכות יחסים. הודות לאווירה הקבוצתית המקבלת והתומכת התלמידים רוכשים מיומנויות חברתיות, הבנה של תהליכים ואמפתיה לעצמם ולסביבה.

מבנה התכנית:

תהליכי אימון אישיים: תכנית עבודה המבוססת על התהליך האישי בה כל תלמיד\ה זוכה ל 6-9 מפגשי אימון אישיים על ידי מאמנים בכירים ומנוסים של המרכז, מומחים בתחום של נוער ומתבגרים.

אימון קבוצתי ואישי: תכנית משלימה המשלבת בין אימון בקבוצה לתהליך האימון האישי וכוללת בין 6-8 מפגשי אימון בקבוצה ל-6 מפגשי אימון אישיים על ידי מאמנים בכירים ומנוסים של המרכז, מומחים בתחום של נוער ומתבגרים.

 

תקופת הנערות הינה תקופה סוערת ומרובת קונפליקטים, בעיקר בשל היותה קו התפר הדק שבין הילדות לבגרות. מצד אחד מוטלת על בני הנוער אחריות רבה המשייכת אותם לעולם המבוגרים, ומצד שני אפשרות הבחירה שלהם מוגבלת והם עדיין נתונים ליחסי מרות. תקופה קריטית זו מעצבת את המנגנונים שעם הזמן יהפכו לדרך התנהלות קבועה. אימון נוער מאפשר לגעת בזמן אמת במנגנון המתהווה, ולהשפיע באופן יסודי ועמוק על מהלך חייהם של אנשים צעירים בתחילת דרכם.

תהליך האימון מאפשר מרחב שיחה שיש בו תנועה רגשית, תשומת לב לפרטים ותחושה של אנרגיה חיה. המאמן עוזר לתלמידים לצפות בתנועה של עצמם, בה ניתן לעקוב אחרי כל מחשבה, כל כוונה, כל מניע. צפייה זו בתנועות החיים, היא מיומנות ההקשבה.

חופש מקורו באחריות ובאפשרות של בני נוער לראות בכל סיטואציה יותר מאפשרות אחת לפעולה. המאמן מאפשר לתלמידים להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו, לשחרורו מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו. מרחב העבודה מאפשר להתבונן, ולחקור יחד עם התלמידים את השפה אותה הם מדברים, את המשמעות של השפה ואת הדרך בה הם רואים וחווים את החיים (יחסים, דינאמיקות, תפיסות עולם, הצלחה, אהבה, אכזבה, כשלון, יושר, ויצירתיות).

ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות יצירתיים יותר כדי לעמוד באתגריו, על אחת כמה וכמה בגיל הילדות שבו אנו גם חסרי אונים. הרצון למצוא מענה לצורך הקיים של בתי הספר לחינוך אחר, חינוך מאפשר, דיאלוגי ואישי, הנשען על ריבוי אינטליגנציות, שהוא גם פיזי וגם מילולי, גם רגשי וגם אנליטי המתאים לצורכיהם המגוונים של התלמידים, ושיש בו הקשים רלוונטיים ומשמעותיים לחיי היום יום שלהם, הן החברתיים והן הלימודים מהווה את מטרת העל של התכנית.

 

מטרות התכנית

1. תוצאות ותהליך טרנספורמציה אישי – תהליך אימון קבוצתי ואישי איכותי המאפשר צמיחה והתפתחות בכל תחומי החיים, בו יוכלו נערים ונערות לקדם ולהשיג מטרות ברמה האישית, החברתית, משפחתית

2. מסע להכרות והבנה של מי שאת\ה – לאפשר לבני נוער תהליך מובנה להבנה ולמידה של המנגנונים הספציפיים שמפעילים אותם, מתוך ידיעה ולימודית. שכשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו.

3. יחסים – הקניית מודעות ושפה (אינטלקטואלית ורגשית), עניין וסקרנות במפגש שבין הנער/ה לעולם שסביבו: הבינאישי, ההישגי, הרגשי,

4. מרחב למידה איכותי, קשוב, הרמוני ומכבד המאפשר שקט פנימי ורווחה אישית להיות ולפעול. מרחב בו יוכלו בני הנוער לבטא את האיכות הגדולה שלהם, לגלות מי הם, מה הם רוצים ולפעול בכיוון לשם.

5. אחריות ושחרור ממה שאוחז בנו – התכנית מאפשרת לנער\ה להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו, לשחרורו

6. חיבור רגשי והתמודדות – התמודדות עם קונפליקטים, הרגלים, ורגשות מאמללים (כעס, תסכול, דחייה, חרדה, דיכאון, בדידות, פחד מכישלון) שבאים לידי ביטוי במציאות (בהוויה, תכונות אופי, איכות

7. רכישת כלים ומיומנויות: בהתבוננות והקשבה, שפה ובתקשורת, המנטאלי והרוחני מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו. התקשורת, יחסים בינאישיים, תוצאות והישגים). הרגלי למידה וחשיבה יצירתית, יזמות, אחריות וניהול עצמי.

צוות המאמנים

° אינס בלס °  שוקי אורבך ° הילית סטריקובסקי ° ארנון יפה ° אודליה דר  °

° הילה שגן ° לין סלומון ° גלית סרן ° רונית עובדיה ° מורן סימנא קליין ° אירה פינטו °

נשמח לשמוע מכם

חוויות

"היום אני מבינה כמה אני יותר מודעת לעצמי, למה שקורה סביבי, הכל נראה לי הרבה יותר פשוט. ממש התחברתי לעצמי, תודה על הכל !"

"הצלחתי להבין ולהכיר את עצמי כמו שאף פעם לא חוויתי, אני מרגיש כאילו פירקתי והרכבתי את כל החלקים שלי ביחד, אני הגרסה המשודרגת של עצמי. אני מרגיש  יותר שלם, ממוקד וחזק,...

"למדתי המון על מערכת היחסים עם אמא שלי, והבנתי שהיא הכי דואגת לי והכי חשובה לי. התקרבנו מאוד בזכות התהליך, ואני הרבה יותר רגועה וטוב לי"

"פתאום הבנתי כמה הייתי תקוע, ועצבני ובודד. פתאום יש לי חברים, למדתי להתקרב  וזה ממש משנה את הכול"

"אני מרגיש שממש השתניתי, פתאום הכל הרבה יותר ברור לי, למדתי לדאוג לעצמי, למדתי לדבר על דברים שחשובים לי וגיליתי שממש מקשיבים לי"

"הפסקתי להאשים אחרים והבנתי שהכל תלוי בי ושאני יכולה לשפר את המצב שלי, גם בלימודים וגם בבית."

"הבנתי שמערכת היחסים שלי עם אבא שלי תקועה ולמדתי להתקרב אליו במקום כל הזמן לכעוס. זה הוריד לי המון מתח בחיים, אני מרגיש פתוח וחופשי יותר. תודה על הכל "

"במקום לשקוע בעצבות, אני מעכלת דברים וחושבת על זה בצורה הרבה יותר בוגרת מאשר פעם, זה מעורר אותי, למדתי להתמודד עם כישלון ואני חושבת יותר על הדרך ופחות על התוצאה הסופית. בעקבות זה הציונים שלי ממש השתפרו ואני יודעת שאני יכולה  הרבה...
WordPress Video Lightbox Plugin