יחסים ותוצאות

תהליכי אימון אישיים בבתי ספר תיכוניים

בני נוער לא באמת רוצים שמבוגרים ייתנו להם עצות ותשובות חד משמעיות לגבי החיים, אלא מבקשים את החירות להרהר אודות מה שחשוב להם להבין, לדעת, לחוות ולגלות בעצמם!

סל אימונים אישיים לבתי ספר

'יחסים ותוצאות' היא תכנית ייחודית ומעוררת השראה הפועלת זו השנה ה-10 ברציפות בתיכונים ברחבי הארץ ומתמחה בתהליכי אימון אישיים המאפשרים לתלמידים תהליך של צמיחה, איזון והתפתחות בין כל תחומי החיים: במישור האישי, החברתי וההישגי.

מטרתה של שיטת האימון היא לאפשר לבני נוער להכיר ולהבין את הדרך בה הם חווים את החיים, להתמודד בצורה מיטבית עם אתגרים, לפעול בהלימה לרצונות שלהם ולחיות חיים נינוחים, מספקים, בעלי משמעות ואחריות אישית לעצמם ולסביבה.

המרכז לאימון נוער מתבגרים ומשפחה נוסד ב-2011 מתוך רצון לאפשר לבני נוער ומתבגרים מרחב מכבד ומעורר השראה. במרכז פועלים 15 מאמני נוער בכירים ומנוסים בוגרי תוכניות ההתמחות וההסמכה במרכז.

תהליך האימון מתבונן על טיבן של מערכות יחסים, הרגלי חשיבה והתנהגות והדרך בה הן מאפשרות הקשבה, חופש ועצמאות בגיל ההתבגרות באמצעות שפה, תודעה ותחושות גוף.

ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות יצירתיים יותר כדי לעמוד באתגריו, מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לאנשים צעירים להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.

תקופת הנערות הנה תקופה סוערת ומרובת קונפליקטים, בעיקר בשל היותה קו התפר הדק שבין הילדות לבגרות. מצד אחד מוטלת על בני הנוער אחריות המשייכת אותם לעולם המבוגרים, ומצד שני אפשרויות הבחירה שלהם מוגבלות והם עדיין נתונים ליחסי מרות. תקופה קריטית זו מעצבת את המנגנונים שעם הזמן יהפכו לדרך התנהלות קבועה.  בני נוער לא באמת רוצים שמבוגרים ייתנו להם עצות, ותשובות חד משמעיות לגבי החיים, אלא מבקשים את החירות להרהר אודות מה שחשוב להם לדעת, לחוות ולגלות בעצמם!

הלקוחות שלנו:

מ2012 אנחנו עובדים באופן רצוף בתיכונים בעיר רמת גן (בליך, אוהל שם, מקיף, אלון ואורה מודיעים) ובשנים האחרונות ברמת השרון, מודיעין, בת ים ובערים נוספות ברחבי הארץ.

בשנים אלו יותר מ-5,500 בני נוער חוו תהליך אימון להקשבה חופש ואחריות באמצעות שיטת העבודה ברחבי הארץ,

הרצון למצוא מענה לצורך הקיים של בתי הספר לחינוך דיאלוגי ואישי, הנשען על ריבוי אינטליגנציות, שהוא גם פיזי וגם מילולי, גם רגשי וגם אנליטי, המתאים לצורכיהם המגוונים של התלמידים, ושיש בו הקשים רלוונטיים ומשמעותיים לחיי היום יום שלהם, הן החברתיים והן הלימודים מהווה את מטרת העל של התכנית.

 

מבנה התוכנית:

תוכנית אימונים אישיים

  • מספר תלמידים: כ -20 תלמידים
  • תהליך אימון אישי כולל 9 מפגשי אימון אישיים, אחת לשבוע.

 

  • אימון אישי

היחסים הכי חשובים שלנו, הם היחסים שלנו עם עצמנו. תהליך האימון הינו מסע של הכרות עצמית והבנה. מסע זה מתרחש מתוך הקשבה ותשומת לב יתרה להרגלי חשיבה, התנהגות, רגשות, משמעויות, הרגלים, דחפים, מנגנוני הגנה, אמונות ותוצאות. האפשרות של בני נוער, לראות עצמם כבעלי השפעה על מהלך חייהם, כמובילים, ולא כמגיבים, היא המאפשרת חוויה של חופש ואחריות בגיל ההתבגרות.

לפגוש אדם בעולמו הייחודי והממשי, להתבונן יחד אתו על התופעות בחייו, לבחון את משמעותן בתודעה, בשפה ובגוף מהווים את הבסיס לתהליכי טרנספורמציה אפקטיביים ומעוררי השראה בכל גיל.

המאמן מלווה את בני הנוער להכרות עצמית עם הדרך בה הם למדו להגיב למציאות ומאפשר מרחב שיחה שיש בו תנועה רגשית, תשומת לב לפרטים ותחושה של אנרגיה חיה. המאמן עוזר לבני הנוער לצפות  בתנועה של עצמם, בה ניתן לעקוב אחרי כל מחשבה, כל כוונה, כל מניע. צפייה זו בתנועות החיים, היא גם הקשבה. זהו תהליך של הקניית מודעות לתחושה, שפה, מחשבה והתניה.

תהליך האימון מתבונן על 8 מערכות יחסים עיקריות. דרך מערכות יחסים ראשוניות אלו משתקפים חייו של הנער\ה, באמצעותן ניתן להבין את היחסים שלו עם הצלחה, אהבה, משמעות, דימוי עצמי, קבלת החלטות, מוסר, יחסים עם דמויות סמכות, מיניות ועוד. דרך מפת יחסים זו ניתן להבין מהי מערכת היחסים האחת שתהווה את המפתח לפריצת הדרך בתהליך.

נערים ונערות שחוו את התהליך חוללו מפנה בגישה, במערכות היחסים בחייהם, ברווחה האישית וכן שיפרו את ההישגים שלהם בלימודים בצורה משמעותית, כל זאת בעזרת עבודה על תקשורת, מערכות יחסים, קבלת החלטות, הבנה של מיומנויות, העמקה, הרגלי חשיבה והתנהגות, נינוחות בגוף ושיפור יכולת הניתוח וההבעה.

מטרות

  1. תוצאות – תהליך טרנספורמציה אישי –  המאפשר צמיחה והתפתחות בכל תחומי החיים, בו יוכלו נערים ונערות לקדם ולהשיג מטרות ברמה האישית, החברתית, משפחתית.
  2. הכרות והבנה – לאפשר לבני נוער תהליך מובנה להבנה ולמידה של המנגנונים הספציפיים שמפעילים אותם, מתוך ידיעה ולימודית. שכשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו.
  3. יחסים – הקניית מודעות ושפה (אינטלקטואלית ורגשית), עניין וסקרנות במפגש שבין הנער/ה לעולם שסביבו: הבינאישי, ההישגי, הרגשי.
  4. הקשבה – מרחב קשוב, הרמוני ומכבד המאפשר שקט פנימי ורווחה אישית להיות ולפעול. מרחב בטוח בו יוכלו  נערים ונערות לבטא את האיכות הגדולה שלהם, לגלות מי הם, מה הם רוצים ולפעול בכיוון לשם.
  5. אחריות ושחרור ממה שאוחז בנו – האימון מאפשר לנער\ה להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו, לשחרורו מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו.
  6. מבנה רגשי – הכרות עם המבנים הרגשיים, תחושת שליטה, הרגלים, ורגשות מאמללים (כעס, תסכול, דחייה, חרדה, דיכאון, בדידות, פחד מכישלון) שבאים לידי ביטוי במציאות (בהוויה, תכונות אופי, איכות החיים).
  7. כלים ומיומנויות התבוננות והקשבה, שפה ובתקשורת, הרגלי למידה וחשיבה יצירתית, יזמות, אחריות וניהול עצמי

"יכולתי להרגיש את השינוי משבוע לשבוע, במבט של התלמידים כשהם יוצאים מפגישות, מחייכים, נינוחים יותר, ממוקדים. תלמידים מספרים שהאימון נתן להם כלים להתמודד עם מצבים שונים שרלוונטים עבורם ביום יום, איפשר להם לדבר על הרגשות שלהם, לזהות את האתגרים ולהגדיר לעצמם יעדים אישיים. בפועל ראינו אצל חלק ניכר מהתלמידים שיפור בלימודים, שיפור במערכות יחסים בתוך בית הספר ובבית ושיפור בתחושת המסוגלות של התלמידים להתמודד עם האתגרים של גיל ההתבגרות"

ענת רז תיכון אלון רמת השרון

"בעקבות תכנית האימון – התלמידים מודעים יותר, רגועים יותר, פתוחים יותר ומכבדים את האחר, הם למדו להבליג כשצריך, הם מפוקסים ומנסים להעלות מוטיבציה.  

אורלי אבינועם – רכזת שכבה תיכון בליך.

בלימודים. תכנית האימון מביאה לידי ביטוי מיטבי את יכולות התלמידים. הם לא מפספסים אף מפגש, הם נהנים מהאינטימיות ומהמרחב השקט והמכבד, ומאמינים באפשרות להצליח ולהשתנות"

 רחל מנשרוב – מרכזת שכבה – תיכון אורה מודיעים

תלמידים מספרים:

  "הייתי אדם מתלהם שכועס ומתעצבן מהר. בזכות האימונים, למדתי להקשיב לסביבה ולתקשר בצורה טובה וברורה יותר, אני פחות עצבני ויותר שם לב למה שאני אומר או עושה"

"אני רוצה להודות שנפלה בחלקי הזכות להיות חלק מתכנית האימון, הבנתי דברים חשובים מאוד על עצמי, החיים שלי השתנו לטובה, תודה מעומק הלב"

"למדתי איך להתמודד עם קושי, למדתי להקשיב לעצמי ולאחרים, אני מרגישה שעלה לי הביטחון ואני רגועה יותר"

"בתהליך עבדתי על מערכת היחסים שלי עם אמא שלי, ומאז שאנחנו קרובות היא פחות ביקורתית ויותר מכבדת אותי ואני אותה וזה מקל עלי מאוד. הבנתי דברים שיעזרו לי כל החיים!"

"תודה על המפגשים, תודה על האכפתיות, תודה על ההקשבה. התכנית הזו היא כמו מתנה משמיים בשבילי!"

" לפני התכנית הייתי מאוד לבד, ומסתגר בחדר עם המחשב. משהו השתחרר אצלי, אני פחות זהיר ומחושב ויותר מדבר ופתוח גם עם חברים וגם עם ההורים "

"הבנתי שלא רק לי קשה בחיים ובבית, למדתי להיות סבלני ולהתבונן במה שקורה לי. קיבלתי כוח, ולמדתי להקשיב בבית ולהיות חזק, וגילית שאני חופשי והכל תלוי בי"

" בזכות התהליך הגעתי לשיפור גדול בציונים, ובתעודה, ההורים שלי גאים בי וזה העלה לי את הבטחון בכל התחומים"

"בזכות הקואוצינג קידמתי ושיפרתי מערכות יחסים עם חברים, הורים ופעם ראשונה שיש לי חברה שאוהבת אותי. לצדתי לתת יותר במערכות יחסים ובזכות הנתינה אני מקבל יותר"

"תודה שהיית מבין וסבלני, ולא לחוץ ושכיבדת את הדעות של כל מי שהשתתף"

"למדתי להרגיש, למדתי שאני יכולה להשפיע על כל סיטואציה בחיים שלי, הבנתי על עצמי המון ולמדתי להקשיב ולהכיר אחרים"

 

 

 

 

 

 

נשמח לשמוע מכם

"היום אני מבינה כמה אני יותר מודעת לעצמי, למה שקורה סביבי, הכל נראה לי הרבה יותר פשוט. ממש התחברתי לעצמי, תודה על הכל !"

"הצלחתי להבין ולהכיר את עצמי כמו שאף פעם לא חוויתי, אני מרגיש כאילו פירקתי והרכבתי את כל החלקים שלי ביחד, אני הגרסה המשודרגת של עצמי. אני מרגיש  יותר שלם, ממוקד וחזק,...

"למדתי המון על מערכת היחסים עם אמא שלי, והבנתי שהיא הכי דואגת לי והכי חשובה לי. התקרבנו מאוד בזכות התהליך, ואני הרבה יותר רגועה וטוב לי"

"פתאום הבנתי כמה הייתי תקוע, ועצבני ובודד. פתאום יש לי חברים, למדתי להתקרב  וזה ממש משנה את הכול"

"אני מרגיש שממש השתניתי, פתאום הכל הרבה יותר ברור לי, למדתי לדאוג לעצמי, למדתי לדבר על דברים שחשובים לי וגיליתי שממש מקשיבים לי"

"הפסקתי להאשים אחרים והבנתי שהכל תלוי בי ושאני יכולה לשפר את המצב שלי, גם בלימודים וגם בבית."

"הבנתי שמערכת היחסים שלי עם אבא שלי תקועה ולמדתי להתקרב אליו במקום כל הזמן לכעוס. זה הוריד לי המון מתח בחיים, אני מרגיש פתוח וחופשי יותר. תודה על הכל "

"במקום לשקוע בעצבות, אני מעכלת דברים וחושבת על זה בצורה הרבה יותר בוגרת מאשר פעם, זה מעורר אותי, למדתי להתמודד עם כישלון ואני חושבת יותר על הדרך ופחות על התוצאה הסופית. בעקבות זה הציונים שלי ממש השתפרו ואני יודעת שאני יכולה  הרבה...
WordPress Video Lightbox Plugin