מורה הווייתי

הכשרת מורים לאמנות השיחה עם בני נוער

 

' בכל משפט שנער או נערה אומרים טמונה חוויית חיים שלמה '    

תכנית ייחודית ומעוררת השראה למורים ואנשי חינוך המבססת מודל חדש של יחסים ושפה  במפגש שבין מורים לבין תלמידים וכוללת פרקטיקום של שיחות "אימון" אישיות של מורים עם תלמידים על פי מודל העבודה הנלמד. התכנית נועדה למיצוב מעמדו של המורה כאוטוריטה מקצועית ונגישה, בעלת מיומנויות וכלים בינתחומיים ועכשוויים בתקשורת, יחסים ותוצאות.

תכנית השתלמות למורים הכוללת מבוא לאימון נוער, למידה של מודלים לשיחות טרנספורמטיביות ותהליך מובנה של סטאז' בו המורים יובילו סדרה של שיחות אישיות על פי מודל נלמד ליצירת יחסים משמעותיים עם התלמידים, להעצמתם וכדי לאפשר להם לקדם מטרות ברמה האישית הלימודית והחברתית.

למידה משמעותית מתרחשת בתוך יחסים משמעותיים. יחסי קרבה אלו יחוללו מפנה בהווייתו ובמיומנותו של המורה וימצבו אותו כדמות נגישה, עדכנית, מאפשרת, סמכותית ובעלת כישורים מקצועיים הווייתים גבוהים.

חדר האימון הינו חדר החזרות למופע של החיים. ב-6 השנים האחרונות יותר מ- 4,000 תלמידים חוו תהליך של התפתחות וצמיחה וחוללו מפנה בחייהם האישיים וההישגיים בזכות שיטת העבודה. תהליך האימון הינו מסע של הכרות עצמית והבנה. מסע ההכרות זה מהווה התבוננות יתרה על הרגלי חשיבה, התנהגות, רגשות, משמעויות, דפוסים, דחפים, מנגנוני הגנה, מערכת אמונות ותוצאות. בכדי להפעיל את המכונה האנושית, צריך קודם כל להכיר אותה.

מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לבני נוער להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.

בתכנית ירכשו המורים כלים להפנמת פילוסופיית האימון, יתרגלו רמות שונות של שיחה והקשבה, ילמדו לזהות סגנונות תקשורת שונים להתמודדות עם קונפליקטים והתנגדויות, ירכשו מיומנויות בתחום של רטוריקה ומודלים של שיחה טרנספורמטיבית והווייתית עם בני נוער וחשוב לא פחות יתחברו ויתגבשו יחד דרך שיח אישי, קולקטיבי ורעיוני. בשליש האחרון של התכנית יובילו המורים תהליכי שיחה אישיים מובנים עם תלמידים על פי מודל העבודה הנלמד. מפגשי שיחה מיטיבים שאת הפרוטוקול של מפגשים אלו יגישו בשלב המשימה.

מבנה התכנית

 • מבוא לאימון נוער – הוויות יחסים תוצאות
 • טרנספורמציה ותקשורת בינאישית
 • תורת הנפש – האמנות לחיות
 • ידע והוויה
 • 5 רבדי חיים – 5 רמות הקשבה
 • מיהם בני הנוער?
 • הובלה והנחיית קבוצה
 • על אחריות ייעוד וחינוך
 • 3 מודלים של שיחה: למידה ותרגול
 • המורה ההווייתי – המבוגר המיטיב
 • הרגלי למידה: אינטואיציה ולוגיקה
 • אתיקה יושר וניקיון בעבודה עם בני נוער

מטרות התכנית

 1. שינוי מעמד המורה כבעל מיומנויות וכלים מקצועיים עכשוויים לתקשורת בינאישית, הנחיית קבוצה וללמידה הקנייה כלים אימוניים ומקצועיים בסטנדרט גבוה.
 2. שפה ויחסים   הקניית  מודל חדש של שיחות אישות, יחסים ושפה בין מורים לתלמידים. שיחה בינאישית שתעורר עניין, ביטוי אותנטי וסקרנות במפגש שבין התלמיד לעולם שסביבו: הבינאישי, ההישגי, הרגשי, המנטאלי והרוחני.
 3. הקשבה למידה של מיומנות ההקשבה, המיומנות החשובה והחסרה ביותר כיום: רמות הקשבה שונות, תשומת הלב והכלים לחקירת השפה, אשר יאפשרו למורים יחסים של קרבה, והכרות אמתית עם עולמם החווייתי והאישי של התלמידים.
 4. מבוגר מיטיב – עיצוב דמות המורה כמבוגר מיטיב, אדם נינוח ומאוזן, מעורר השראה, דמות אמפטית, איש שיחה, בעל כישורי שפה, הרואה את בני הנוער בהווייתם השלמה ולא רק כתלמידים.
 5. הנחיית קבוצה המורה יקבל כלים לניהול והנחיית קבוצה: דמות סמכותית ונגישה, מורה שמכבד את האחר וזוכה לכבוד והערכה, מורה מיומן בהתמודדות עם קונפליקטים, נטרול של התנגדויות ושיפור הרגלי למידה.
 6.  גיבוש והכרות עם הנרטיב של המורה בגיל ההתבגרות להקנות למורים איזון ורווחה בכל תחומי החיים, מרחב אישי ובטוח לשתף ולהיות. בתהליך האימון האישי וכן בתהליך בקבוצה יתרגלו המורים באופן מעשי את השיטה על עצמם: דרך התבוננות על ההוויות שלהם בגיל הנערות (חברתית, לימודית, משפחתית) ומי שהם בסביבת העבודה בבית הספר.
 7. משמעות – לגעת בזמן אמת במנגנון המתהווה בגיל ההתבגרות ולהשפיע באופן יסודי ועמוק על מהלך חייהם של אנשים צעירים בתחילת דרכם.

 

נשמח לשמוע מכם

"התכנים היו מעולים, איכותיים, ומדויקים לי, העברת את הקורס בצורה מאוד מקצועית ומעניינת"

"השיעורים היו מאורגנים היטב, מעניינים, הרצף והשילוב בין תיאוריה לתרגול היה מעולה"

"אתה רוקד עם המילים בדרך שאף פעם לא ראיתי"

"פגשתי אדם מקסים, אוטנטי, מצחיק, יצירתי, אמיץ ומעורר השראה. אני שמחה שיש לי את הזכות להיות תלמידה שלך, וליהנות מהיותך מורה שלי"

"עוררת בי השראה כדמות מלמדת, יצירתית והווייתית ולמדתי ממך את אומנות ההקשבה והשיחה"

"זאת הייתה חוויה מעצימה ומצמררת כאחד! תודה מעומק הלב"

"חוויית הלימוד כאן משקפת אותך, אותנטית, כנה, פתוחה, נעימה, חכמה בסביבה טבעית ומאפשרת"
WordPress Video Lightbox Plugin