הרצאה – אמנות השיחה עם נוער ומתבגרים

הרצאה – אמנות השיחה עם בני נוער

מה מסתתר מאחורי התנהגות לא רצויה של הילד?

כיצד משתקפים ילדינו דרך מערכות היחסים בחייהם?

איך מקיימים שיחות טרנספורמטיביות עם מתבגרים?

איך הופכים את השיחה בין הורים וילדים מדיון ו- וויכוח לדיאלוג יצירתי קולקטיבי?

מה אוכל לעשות כדי להיטיב עם ילדיי?

הרצאה דינמית, מלאת הומור, מעמיקה ומרתקת. מבט אינטימי לשינוי ולמידה של מערכות יחסים וקרבה בין הורים וילדים, וההשפעה שלהם על איכות חיינו.

תודעה ספונטנית

תודעה של בני נוער הינה ספונטנית ומהירה יותר מזו של המבוגרים, ועם זאת שפתם מוגבלת יותר, מקודדת ויכולת ההכלה שלהם קטנה יותר. בכל משפט שמוסר לנו נער  או נערה, טמונה חוויית חיים שלמה. בכל משפט חבויים,  הרגלי חשיבה, רגשות, משמעויות, ניסיון ותוצאות מהעבר, הערכה עצמית, אמונות לגבי החיים, ומנגנוני הגנה והסתרה.

למידה ויחסים

למידה מתאפשרת בתוך מערכות יחסים מיטיבות. אין למידה משמעותית ללא יחסים משמעותיים, ואין יחסים משמעותיים ללא התבוננות מתמדת ועיקשת בעצמנו ומה שסביבנו.

שיחה

איך מנהלים שיחה משמעותית עם בני נוער? שיחת בעלת רבדים עמוקים, שהיא גם  דינמית וקלילה, וגם נוקבת ובלתי מתפשרת ושיש בה המון רגישות וחמלה? בהרצאה זו מדגים שי בן עטר כלים ומיומנויות בתקשורת תוך אישית ובתקשורת עם בני נוער. אמנות השיחה עם בני נוער הינה מודל שיחה טרנספורמטיבי, הכולל חמש רמות שונות של הקשבה.

הקשבה ויצירתיות = חופש ואחריות

בני נוער לא באמת רוצים שמבוגרים ייתנו להם עצות, ותשובות חד משמעיות לגבי החיים, אלא מבקשים את החירות להרהר אודות מה שחשוב להם לדעת, לחוות ולגלות בעצמם!

ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות בעלי תודעה חופשית ויצירתית כדי לפעול בהלימה ונאמנות לרצונות והתחושות שלנו; אחד הדברים שהכי נשחק בעולם המודרני הוא הרצון שלנו. על אחת כמה וכמה בגיל ההתבגרות שבו אנו מחפשים שייכות ומעצבים את זהותנו האינדיווידואלית. כשאדם ער לעצמו, הוא ער לעולם כולו.

אימון בני נוער מתבונן על טיבן של ההקשבה והיצירתיות, ועל התנאים שבהם הן משגשגות ומאפשרות חופש ואחריות בגיל ההתבגרות – באמצעות שפה, תודעה ואנרגיית גוף. להיות חופשי פירושו, לראות בכל סיטואציית חיים יותר מאפשרות אחת לפעולה.

באמצעות שיחות אימון אלה, יותר מ- 4000 בני נוער חוללו מפנה משמעותי בחייהם, בשנים האחרונות: בתחום האישי, הלימודי, המשפחתי והחברתי. בני נוער אלו, שינו את הדרך בה הם מדברים, מקשיבים, מתמודדים ומגיבים למציאות ולאתגרים הרבים שסביבם.  חירות וסדר עובדים יחד, הדרך של בני נעור להיות חופשיים, קשורה ברצון שלהם לקחת אחריות על מי שהם רוצים להיות.

האפשרות של בני נוער, לראות עצמם כבעלי השפעה על מהלך חייהם, כמובילים, ולא כמגיבים, היא המאפשרת חוויה של חופש ואחריות בגיל ההתבגרות.

  • ההרצאה הינה אינטראקטיבית וכוללת תרגול של המשתתפים.
  • אורך ההרצאה כשעתיים.
  • ההרצאה מיועדת לצוותים חינוכיים, מורים, מנהלים, יועצים חינוכיים, מטפלים והורים.

שי בן עטר

המרכז לאימון בני נוער נוסד בשנת 2011  על ידי שי בן עטר, מפתח שיטת האימון להקשבה חופש ויצירתיות. יוצר, מאמן ומנחה העוסק בהתפתחותם של בני נוער, מתבגרים ומשפחות מזה 13 שנה. המרכז הוקם מתוך רצון לאפשר לבני נוער ומתבגרים מרחב קשוב, מכבד ומעורר השראה להתפתחות, צמיחה ואיזון בין כל תחומי החיים: במישור האישי, ההישגי, החברתי והמשפחתי. חדר האימון הוא חדר החזרות למופע הגדול של החיים. עד כה יותר מ-4000 בני נוער, מתבגרים ומשפחות חוללו מפנה בחייהם באמצעות שיטת העבודה שפיתח.  ב-7 השנים האחרונות המרכז לאימון נוער הצליח להכניס את תכניות האימון האישי לתלמידי תיכון בכל רחבי הארץ.

במרכז שהקים פועלים 11 מאמני נוער בכירים והוא מציע:

  • תהליכי אימון אישיים לנוער ומתבגרים ברחבי הארץ
  • תכניות התמחות והסמכה למאמנים באימון נוער ומשפחה
  • תכניות להכשרת מורים ואימון תלמידים בבתי ספר

 

ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות יצירתיים וחופשיים יותר כדי לעמוד באתגריו.  מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לאנשים צעירים להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.

 
 

 

 

חמישה כסאות – אינטואיציה, חשיבה לוגית והרגלי למידה

סדנה החושפת את הרגלי הלמידה שלנו והדרך בה פיתחנו אותם.

מה אם נרצה לבחון את הכישורים המתאימים להרגלי למידה והשגיות בבית הספר ובכלל? האם זה עניין שבו נדרשת חשיבה לוגית או חשיבה אינטואיטיבית?

סדנה מהנה, הבוחנת סוגי אינטיליגנציות שונים, תנועה, לוגיקה, רוגע ורמת חישה גבוהה, ומקורו בעולם המשחק והתיאטרון,

התרגיל חושף בדרך מדהימה את הרגלי הלמידה שלנו (הימנעות, פרפקציוניזם, ניסוי ותהייה, לוגיקה, מקוריות, סטרס וכו'), את הדרך בה אנו ניגשים ללמידה וממה אנחנו נמנעים.

התרגיל שנועד במקור לילדים ומבוגרים "אינטואיטיביים" הייתה, להראות שכדי להפעיל את האינטואיציה ברמה הגבוהה ביותר, כדרך חלופית וקצרה להגיע לידע (חוק המאמץ המזערי), נדרשת קודם כל 'הכרה' – קריאה או הבנה של הגישה הלוגית, ורק הבנה בסיסית של הדרך הלוגית היא שתאפשר לתלמידים ומורים את היכולת להפעיל את האינטואיציה בצורה המיטבית.

סדנה להתמודדות עם עומס

התבוננות מחודשת, כלים ודרכי התמודדות מיטיבות לניהול עומס וניהול עצמי.

הסדנה אינטראקטיבית הפועלת בשיתוף עם חוויות החיים של התלמידים, ומציפה את הקשיים אתם הם מתמודדים ובוחנת אפשרות לדרכי פעולה נוספות.

אפשר לחשוב על הצלחה כעל יכולת של אדם להתמודד או להגיב  בצורה מיטבית למשברים ולצמצום פערים בין המצוי והרצוי. הרבה מקצועות ניהוליים במהות שלהם בוחנות יכולת זו.

לא משנה איפה אתם גרים, איזה חיים יש לכם, או מה תרצו לעשות בחיים, מתישהו תצטרכו להתמודד עם האתגרים שהחיים מפגישים אותנו איתם,  כדי להשיג את מה שאתם רוצים.

סימפטומים של עומס בדרך כלל מופיעות ברמת לחץ גבוה, שחיקה, פיזור, תסכול וכעס. רגשות מאמללים אלו הם תוצאה של התרחקות מעצמינו. משברים מטבעם עלולים להוציא אותנו מאיזון, או שהמשבר מנהל אותנו, או שאנחנו ננהל את המשבר.

מובילות היא בחירה ליזום, לזהות את הרצון האמתי שלנו ולפעול בכיוון לשם.

אנחנו חיים בתקופה המציעה הזדמנויות עצומות. האדם נהנה מחירות אישית ומאפשרויות בחירה במידה חסרת תקדים.  המכשול ששוחק את הפעלתנות, ההתלהבות והאופטימיות הטבעית שלנו, היא ההתנגדות למה שמופיע במציאות. אדם הוא גדול מנסיבות חייו.

הבסיס לאופטימיות כהוויה או כדרך חיים הוא  אינו משפטים חיובים או דימוי של ניצחון, אלא בדרך שבה אתה מגיב למה שמתרחש.

חופש מקורו באחריות ובאפשרות של בני נוער לראות בכל סיטואציה יותר מאפשרות אחת לפעולה. לפגוש את הגדולה שלהם מול נסיבות החיים והסחות הדעת. הסדנה מאפשרת לנער\ה בתקופות עומס, להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו ולשחרורו  ממה שאוחז בו.

נשמח לשמוע מכם

חוויות

"היום אני מבינה כמה אני יותר מודעת לעצמי, למה שקורה סביבי, הכל נראה לי הרבה יותר פשוט. ממש התחברתי לעצמי, תודה על הכל !"

"הצלחתי להבין ולהכיר את עצמי כמו שאף פעם לא חוויתי, אני מרגיש כאילו פירקתי והרכבתי את כל החלקים שלי ביחד, אני הגרסה המשודרגת של עצמי. אני מרגיש  יותר שלם, ממוקד וחזק,...

"למדתי המון על מערכת היחסים עם אמא שלי, והבנתי שהיא הכי דואגת לי והכי חשובה לי. התקרבנו מאוד בזכות התהליך, ואני הרבה יותר רגועה וטוב לי"

"פתאום הבנתי כמה הייתי תקוע, ועצבני ובודד. פתאום יש לי חברים, למדתי להתקרב  וזה ממש משנה את הכול"

"אני מרגיש שממש השתניתי, פתאום הכל הרבה יותר ברור לי, למדתי לדאוג לעצמי, למדתי לדבר על דברים שחשובים לי וגיליתי שממש מקשיבים לי"

"הפסקתי להאשים אחרים והבנתי שהכל תלוי בי ושאני יכולה לשפר את המצב שלי, גם בלימודים וגם בבית."

"הבנתי שמערכת היחסים שלי עם אבא שלי תקועה ולמדתי להתקרב אליו במקום כל הזמן לכעוס. זה הוריד לי המון מתח בחיים, אני מרגיש פתוח וחופשי יותר. תודה על הכל "

"במקום לשקוע בעצבות, אני מעכלת דברים וחושבת על זה בצורה הרבה יותר בוגרת מאשר פעם, זה מעורר אותי, למדתי להתמודד עם כישלון ואני חושבת יותר על הדרך ופחות על התוצאה הסופית. בעקבות זה הציונים שלי ממש השתפרו ואני יודעת שאני יכולה  הרבה...
WordPress Video Lightbox Plugin