יחסים לפני תוצאות

תהליכי אימון אישי לתלמידים בבתי ספר תיכוניים

'כשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו'

'יחסים ותוצאות' היא תכנית ייחודית ומעוררת השראה הפועלת זו השנה ה-10 ברציפות בתיכונים ברחבי הארץ ומתמחה בתהליכי אימון אישיים המאפשרים לתלמידים תהליך של צמיחה, איזון והתפתחות בין כל תחומי החיים: במישור האישי, החברתי וההישגי.

מטרתה של שיטת האימון היא לאפשר לבני נוער להכיר ולהבין את הדרך בה הם חווים את החיים, להתמודד בצורה מיטבית עם אתגרים, לפעול בהלימה לרצונות שלהם ולחיות חיים נינוחים, מספקים, בעלי משמעות ואחריות אישית לעצמם ולסביבה.

תקופת הנערות הנה תקופה סוערת ומרובת קונפליקטים, בעיקר בשל היותה קו התפר הדק שבין הילדות לבגרות. מצד אחד מוטלת על בני הנוער אחריות המשייכת אותם לעולם המבוגרים, ומצד שני אפשרויות הבחירה שלהם מוגבלות והם עדיין נתונים ליחסי מרות. תקופה קריטית זו מעצבת את המנגנונים שעם הזמן יהפכו לדרך התנהלות קבועה.  בני נוער לא באמת רוצים שמבוגרים ייתנו להם עצות, ותשובות חד משמעיות לגבי החיים, אלא מבקשים את החירות להרהר אודות מה שחשוב להם לדעת, לחוות ולגלות בעצמם!

ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות יצירתיים יותר כדי לעמוד באתגריו, מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לאנשים צעירים להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.

תהליך האימון מתבונן על טיבן של מערכות יחסים, הרגלי חשיבה והתנהגות והדרך בה הן מאפשרות הקשבה, חופש ועצמאות בגיל ההתבגרות באמצעות שפה, תודעה ותחושות גוף.

ב-10 השנים האחרונות יותר מ-5,000 בני נוער חוו תהליך אימון באמצעות שיטת העבודה בתיכונים רבים ברחבי הארץ.

בין לקוחותינו: עיריית רמת גן (תיכון בליך, אוהל שם, אלון, מקיף ואורה מודיעים), רמת השרון, כפר סבא, מודיעין, בת ים, הרצליה, הוד השרון, מכמורת, אור יהודה, באר טוביה ועוד.

תהליך האימון מאפשר מרחב שיחה שיש בו תנועה רגשית, תשומת לב לפרטים ותחושה של אנרגיה חיה. המאמן עוזר לתלמידים לצפות בתנועה של עצמם, בה ניתן לעקוב אחרי כל מחשבה, כל כוונה, כל מניע. צפייה זו בתנועות החיים, היא מיומנות ההקשבה.

חופש מקורו באחריות ובאפשרות של בני נוער לראות בכל סיטואציה יותר מאפשרות אחת לפעולה. המאמן מאפשר לתלמידים להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו, לשחרורו מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו. מרחב העבודה מאפשר להתבונן, ולחקור יחד עם התלמידים את השפה אותה הם מדברים, את המשמעות של השפה ואת הדרך בה הם רואים וחווים את החיים (יחסים, דינאמיקות, תפיסות עולם, הצלחה, אהבה, אכזבה, כשלון, יושר, ויצירתיות).

הרצון למצוא מענה לצורך הקיים של בתי הספר לחינוך דיאלוגי ואישי, הנשען על ריבוי אינטליגנציות, שהוא גם פיזי וגם מילולי, גם רגשי וגם אנליטי, המתאים לצורכיהם המגוונים של התלמידים, ושיש בו הקשים רלוונטיים ומשמעותיים לחיי היום יום שלהם, הן החברתיים והן הלימודים מהווה את מטרת העל של התכנית.

 

מבנה התכנית לאימונים אישיים.

 • מספר תלמידים: 20-25 תלמידים
 • מספר אימונים אישיים: 180/120 אימונים אישיים
 • תהליך אימון אישי 6-9 מפגשי אימון אישיים, אחת לשבוע.

תהליכי אימון אישיים: תכנית עבודה המבוססת על התהליך האישי בה כל תלמיד\ה זוכה ל 6-9 מפגשי אימון אישיים על ידי מאמנים בכירים ומנוסים של המרכז, מומחים בתחום של נוער ומתבגרים.

אימון קבוצתי ואישי: תכנית משלימה המשלבת בין אימון בקבוצה לתהליך האימון האישי וכוללת בין 6-8 מפגשי אימון בקבוצה ל-6 מפגשי אימון אישיים על ידי מאמנים בכירים ומנוסים של המרכז, מומחים בתחום של נוער ומתבגרים.

 

מטרות התכנית

מטרות

 1. תוצאות – תהליך טרנספורמציה אישי –  המאפשר צמיחה והתפתחות בכל תחומי החיים, בו יוכלו נערים ונערות לקדם מטרות ברמה האישית, החברתית, משפחתית.
 2. יחסים – הקניית מודעות ושפה (אינטלקטואלית ורגשית), עניין וסקרנות במפגש שבין הנער/ה לעולם שסביבו: הבינאישי, ההישגי, הרגשי.
 3. הקשבה – מרחב קשוב, הרמוני ומכבד המאפשר שקט פנימי ורווחה אישית להיות ולפעול. מרחב בטוח בו יוכלו  נערים ונערות לבטא את האיכות הגדולה שלהם, לגלות מי הם, מה הם רוצים ולפעול בכיוון לשם.
 4. אחריות ושחרור ממה שאוחז בנו – האימון מאפשר לנער\ה להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו, לשחרורו מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו.
 5. מבנה רגשי – הכרות עם המבנים הרגשיים, תחושת שליטה, הרגלים, ורגשות מאמללים (כעס, תסכול, דחייה, חרדה, דיכאון, בדידות, פחד מכישלון) שבאים לידי ביטוי במציאות.
 6. כלים ומיומנויות התבוננות והקשבה, שפה ותקשורת, הרגלי למידה, חשיבה יצירתית, יזמות, אחריות וניהול עצמי.
 7. הכרות והבנה – לאפשר לבני נוער תהליך מובנה להבנה ולמידה של המנגנונים הספציפיים שמפעילים אותם, מתוך ידיעה שכשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו.

 

 • אימון אישי

היחסים הכי חשובים שלנו, הם היחסים שלנו עם עצמנו. תהליך האימון הינו מסע של הכרות עצמית והבנה. מסע זה מתרחש מתוך הקשבה ותשומת לב יתרה להרגלי חשיבה, התנהגות, רגשות, משמעויות, הרגלים, דחפים, מנגנוני הגנה, אמונות ותוצאות. האפשרות של בני נוער, לראות עצמם כבעלי השפעה על מהלך חייהם, כמובילים, ולא כמגיבים, היא המאפשרת חוויה של חופש ואחריות בגיל ההתבגרות.

לפגוש אדם בעולמו הייחודי והממשי, להתבונן יחד אתו על התופעות בחייו, לבחון את משמעותן בתודעה, בשפה ובגוף מהווים את הבסיס לתהליכי טרנספורמציה אפקטיביים ומעוררי השראה בכל גיל.

המאמן מלווה את בני הנוער להכרות עצמית עם הדרך בה הם למדו להגיב למציאות ומאפשר מרחב שיחה שיש בו תנועה רגשית, תשומת לב לפרטים ותחושה של אנרגיה חיה. המאמן עוזר לבני הנוער לצפות  בתנועה של עצמם, בה ניתן לעקוב אחרי כל מחשבה, כל כוונה, כל מניע. צפייה זו בתנועות החיים, היא גם הקשבה. זהו תהליך של הקניית מודעות לתחושה, שפה, מחשבה והתניה.

תהליך האימון מתבונן על 8 מערכות יחסים עיקריות. דרך מערכות יחסים ראשוניות אלו משתקפים חייו של הנער\ה, באמצעותן ניתן להבין את היחסים שלו עם הצלחה, אהבה, משמעות, ערך עצמי, דימוי גוף, יחסים קבוצת השווים, דמויות סמכות, מיניות ועוד. דרך מפת יחסים זו ניתן להבין מהי מערכת היחסים האחת שתהווה את המפתח לפריצת הדרך בתהליך.

נערים ונערות שחוו את התהליך חוללו מפנה בגישה, במערכות היחסים בחייהם, ברווחה האישית וכן שיפרו את ההישגים שלהם בלימודים בצורה משמעותית, כל זאת בעזרת עבודה על תקשורת, מערכות יחסים, קבלת החלטות, הבנה של מיומנויות, העמקה, הרגלי חשיבה והתנהגות, נינוחות בגוף ושיפור יכולת הניתוח וההבעה.

צוות המאמנים

° אינס בלס °  שוקי אורבך ° הילית סטריקובסקי ° ארנון יפה ° אודליה דר  °

° הילה שגן ° לין סלומון ° גלית סרן ° רונית עובדיה ° מורן סימנא קליין ° אירה פינטו °

נשמח לשמוע מכם

חוויות

"היום אני מבינה כמה אני יותר מודעת לעצמי, למה שקורה סביבי, הכל נראה לי הרבה יותר פשוט. ממש התחברתי לעצמי, תודה על הכל !"

"הצלחתי להבין ולהכיר את עצמי כמו שאף פעם לא חוויתי, אני מרגיש כאילו פירקתי והרכבתי את כל החלקים שלי ביחד, אני הגרסה המשודרגת של עצמי. אני מרגיש  יותר שלם, ממוקד וחזק,...

"למדתי המון על מערכת היחסים עם אמא שלי, והבנתי שהיא הכי דואגת לי והכי חשובה לי. התקרבנו מאוד בזכות התהליך, ואני הרבה יותר רגועה וטוב לי"

"פתאום הבנתי כמה הייתי תקוע, ועצבני ובודד. פתאום יש לי חברים, למדתי להתקרב  וזה ממש משנה את הכול"

"אני מרגיש שממש השתניתי, פתאום הכל הרבה יותר ברור לי, למדתי לדאוג לעצמי, למדתי לדבר על דברים שחשובים לי וגיליתי שממש מקשיבים לי"

"הפסקתי להאשים אחרים והבנתי שהכל תלוי בי ושאני יכולה לשפר את המצב שלי, גם בלימודים וגם בבית."

"הבנתי שמערכת היחסים שלי עם אבא שלי תקועה ולמדתי להתקרב אליו במקום כל הזמן לכעוס. זה הוריד לי המון מתח בחיים, אני מרגיש פתוח וחופשי יותר. תודה על הכל "

"במקום לשקוע בעצבות, אני מעכלת דברים וחושבת על זה בצורה הרבה יותר בוגרת מאשר פעם, זה מעורר אותי, למדתי להתמודד עם כישלון ואני חושבת יותר על הדרך ופחות על התוצאה הסופית. בעקבות זה הציונים שלי ממש השתפרו ואני יודעת שאני יכולה  הרבה...
WordPress Video Lightbox Plugin