יחסים ותוצאות 

תהליכי אימון אישיים בבתי ספר תיכוניים

(מוכרת על ידי מערכת גפ"ן)

 

'כשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו'

'יחסים ותוצאות' היא תכנית ייחודית ומעוררת השראה הפועלת זו השנה ה-12 ברציפות בתיכונים, ערים ורשויות ברחבי הארץ, (ר"ג, פ"ת, ראשל"צ, רמה"ש, בת ים, חולון, מכמורת, אור יהודה, מודיעין, כפ"ס ועוד), ומתמחה בתהליכי אימון אישיים המאפשרים לתלמידים תהליך של צמיחה, איזון והתפתחות בין כל תחומי החיים: במישור האישי, החברתי וההישגי. פיתחנו מודל יעיל, נוח ואיכותי, המאפשר להכניס סל של אימונים אישיים לתוך בתי הספר, כדי להנגיש את  האימון האישי עבור מגוון רחב של תלמידים, בתי ספר, עיריות ורשויות מקומיות. 
התוכנית מוכרת ומאושרת על ידי ועדת המכרזים של מערכת גפ"ן בשני סלים (תוכנית מספר 5890 במענים טיפוליים רגשיים ותוכנית מספר 29724 באוכלוסיות במיקוד).
מטרתה של שיטת האימון היא לאפשר לבני נוער להכיר ולהבין את הדרך בה הם חווים את החיים, להתמודד בצורה מיטבית עם אתגרים, לפעול בהלימה לרצונות שלהם ולחיות חיים נינוחים, מספקים, בעלי משמעות ואחריות אישית לעצמם ולסביבה.
 
 
המרכז לאימון נוער מתבגרים ומשפחה נוסד ב-2011 מתוך רצון לאפשר לבני נוער ומתבגרים מרחב מכבד ומעורר השראה. במרכז פועלים 23 מאמני נוער בכירים ומנוסים בוגרי תוכניות ההתמחות וההסמכה במרכז.
 
תהליך האימון מתבונן על טיבן של מערכות יחסים, הרגלי חשיבה והתנהגות והדרך בה הן מאפשרות הקשבה, חופש ועצמאות בגיל ההתבגרות באמצעות שפה, תודעה ותחושות גוף.
 
 
ככל שמורכבותו של העולם גדלה כן עלינו להיות יצירתיים יותר כדי לעמוד באתגריו, מרחב האימון נוגע לכל תחומי החיים ומבסס קרקע פורייה לצמיחת ה'הון האנושי' כולו, כלומר, למכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרים לאנשים צעירים להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית בחייהם העכשוויים והעתידיים.
 
תקופת הנערות הנה תקופה סוערת ומרובת קונפליקטים, בעיקר בשל היותה קו התפר הדק שבין הילדות לבגרות. מצד אחד מוטלת על בני הנוער אחריות המשייכת אותם לעולם המבוגרים, ומצד שני אפשרויות הבחירה שלהם מוגבלות והם עדיין נתונים ליחסי מרות. תקופה קריטית זו מעצבת את המנגנונים שעם הזמן יהפכו לדרך התנהלות קבועה.  בני נוער לא באמת רוצים שמבוגרים ייתנו להם עצות, ותשובות חד משמעיות לגבי החיים, אלא מבקשים את החירות להרהר אודות מה שחשוב להם לדעת, לחוות ולגלות בעצמם!
 
הרצון למצוא מענה לצורך הקיים של בתי הספר לחינוך דיאלוגי ואישי, הנשען על ריבוי אינטליגנציות, שהוא גם פיזי וגם מילולי, גם רגשי וגם אנליטי, המתאים לצורכיהם המגוונים של התלמידים, ושיש בו היקשים רלוונטיים ומשמעותיים לחיי היום יום שלהם, הן החברתיים והן הלימודים מהווה את מטרת העל של התכנית.
 

הלקוחות שלנו:

משנת 2012 אנחנו עובדים באופן רצוף וקבוע בתיכונים בעיר רמת גן (בליך, אוהל שם, איתן, אלון, בגין ואורה מודיעים) ומאז 2020 ב-תיכון אלון רמה"ש, תיכון גולדה ושמיר בפ"ת, תיכון גן נחום, מקיף י ומקיף ו' בראשל"צ, תיכון עתידים בחולון, תיכון שז"ר ורמות בבת ים, תיכון יובלים באור יהודה, תיכון רמות ים במכמורת  ובתיכונים ובערים נוספות ברחבי הארץ.

בשנים אלו יותר מ-7,000 בני נוער חוו תהליך אימון להקשבה חופש ואחריות באמצעות שיטת העבודה ברחבי הארץ.

תרומה לקהילה – במסגרת  הפרקטיקום של תוכנית ההסמכה לאימון נוער מתבגרים ומשפחה, אחת לשנה אנחנו מעניקים כתרומה לקהילה 'מתנה' – תוכנית מקצועית ומקיפה לתהליכי אימון אישיים בתיכון לכ-20 תלמדיים מכיתות י' ויא'.

 
 
 
 
 
 • מבנה התוכנית

   תוכנית אימונים אישיים

  • מספר תלמידים: כ -20 תלמידים
  • תהליך אימון אישי כולל 9 מפגשי אימון אישיים, אחת לשבוע.

   

  אימון אישי

היחסים הכי חשובים שלנו, הם היחסים שלנו עם עצמנו. תהליך האימון הינו מסע של הכרות עצמית והבנה. מסע זה מתרחש מתוך הקשבה ותשומת לב יתרה להרגלי חשיבה, התנהגות, רגשות, משמעויות, הרגלים, דחפים, מנגנוני הגנה, אמונות ותוצאות. האפשרות של בני נוער, לראות עצמם כבעלי השפעה על מהלך חייהם, כמובילים, ולא כמגיבים, היא המאפשרת חוויה של חופש ואחריות בגיל ההתבגרות.

לפגוש אדם בעולמו הייחודי והממשי, להתבונן יחד אתו על התופעות בחייו, לבחון את משמעותן בתודעה, בשפה ובגוף מהווים את הבסיס לתהליכי טרנספורמציה אפקטיביים ומעוררי השראה בכל גיל.

המאמן מלווה את בני הנוער להכרות עצמית עם הדרך בה הם למדו להגיב למציאות ומאפשר מרחב שיחה שיש בו תנועה רגשית, תשומת לב לפרטים ותחושה של אנרגיה חיה. המאמן עוזר לבני הנוער לצפות  בתנועה של עצמם, בה ניתן לעקוב אחרי כל מחשבה, כל כוונה, כל מניע. צפייה זו בתנועות החיים, היא גם הקשבה. זהו תהליך של הקניית מודעות לתחושה, שפה, מחשבה והתניה.

תהליך האימון מתבונן על 8 מערכות יחסים עיקריות. דרך מערכות יחסים ראשוניות אלו משתקפים חייו של הנער\ה, באמצעותן ניתן להבין את היחסים שלו עם הצלחה, אהבה, משמעות, דימוי עצמי, קבלת החלטות, מוסר, יחסים עם דמויות סמכות, מיניות ועוד. דרך מפת יחסים זו ניתן להבין מהי מערכת היחסים האחת שתהווה את המפתח לפריצת הדרך בתהליך.

נערים ונערות שחוו את התהליך חוללו מפנה בגישה, במערכות היחסים בחייהם, ברווחה האישית וכן שיפרו את ההישגים שלהם בלימודים בצורה משמעותית, כל זאת בעזרת עבודה על תקשורת, מערכות יחסים, קבלת החלטות, הבנה של מיומנויות, העמקה, הרגלי חשיבה והתנהגות, נינוחות בגוף ושיפור יכולת הניתוח וההבעה.

 

 

מטרות התוכנית:

 1. תוצאות – תהליך טרנספורמציה אישי: תהליך המאפשר צמיחה והתפתחות בכל תחומי החיים בו יוכלו נערים ונערות לקדם ולהשיג מטרות ברמה האישית, החברתית והמשפחתית.

 

 1. מסע להכרות והבנה של מי שאת\ה: לאפשר לבני נוער תהליך מובנה להבנה ולמידה של המנגנונים הספציפיים שמפעילים אותם, מתוך ידיעה שכשאדם ער לעצמו הוא ער לעולם כולו.

 

 1. יחסים ושפה: הקניית מודעות ושפה (אינטלקטואלית ורגשית), עניין וסקרנות במפגש שבין הנער/ה לעולם שסביבו: הבינאישי, ההישגי, הרגשי.

 

 1. מרחב למידה אינטלקטואלי, רגשי ורוחני: מרחב קשוב, הרמוני ומכבד המאפשר שקט פנימי ורווחה אישית להיות ולפעול. מרחב בו יוכלו בני הנוער לבטא את האיכות הגדולה שלהם, לגלות מי הם, מה הם רוצים ולפעול בכיוון לשם.

 

 1. אחריות ושחרור ממה שאוחז בנו: התכנית מאפשרת לנער\ה להתבונן על האפשרות לקחת לידיו את האחריות על חייו ולשחרור ממה שאוחז בו.

 

 1. חיבור רגשי והתמודדות: התמודדות עם קונפליקטים, קבלת החלטות, דחפים, הרגלים, התמכרויות ורגשות מאמללים (כעס, תסכול, דחייה, חרדה, דיכאון, בדידות, פחד מכישלון) שבאים לידי ביטוי במציאות.

 

 1. רכישת כלים ומיומנויות: בהתבוננות והקשבה, שפה ובתקשורת, המנטאלי והרוחני מפחדיו ומסבלותיו וממה שאוחז בו. התקשורת, יחסים בינאישיים, תוצאות והישגים). הרגלי למידה וחשיבה יצירתית, יזמות, אחריות וניהול עצמי.

 

 
ענת רז – יועצת תכיון אלון רמת השרון
"יכולתי להרגיש את השינוי משבוע לשבוע, במבט של התלמידים כשהם יוצאים מפגישות, מחייכים, נינוחים יותר, ממוקדים. תלמידים מספרים שהאימון נתן להם כלים להתמודד עם מצבים שונים שרלוונטים עבורם ביום יום, איפשר להם לדבר על הרגשות שלהם, לזהות את האתגרים ולהגדיר לעצמם יעדים אישיים. בפועל ראינו אצל חלק ניכר מהתלמידים שיפור בלימודים, שיפור במערכות יחסים בתוך בית הספר ובבית ושיפור בתחושת המסוגלות של התלמידים להתמודד עם האתגרים של גיל ההתבגרות". 

 

אורלי אבינועם – רכזת שכבה תיכון בליך.

"בעקבות תכנית האימון – התלמידים מודעים יותר, רגועים יותר, פתוחים יותר ומכבדים את האחר, הם למדו להבליג כשצריך, הם מפוקסים ומנסים להעלות מוטיבציה.

רחל מנשרוב – מרכזת שכבה – תיכון אורה מודיעים

"בלימודים. תכנית האימון מביאה לידי ביטוי מיטבי את יכולות התלמידים. הם לא מפספסים אף מפגש, הם נהנים מהאינטימיות ומהמרחב השקט והמכבד, ומאמינים באפשרות להצליח ולהשתנות"

 

תלמידים מספרים:

"הייתי אדם מתלהם שכועס ומתעצבן מהר. בזכות האימונים, למדתי להקשיב לסביבה ולתקשר בצורה טובה וברורה יותר, אני פחות עצבני ויותר שם לב למה שאני אומר או עושה"

"אני רוצה להודות שנפלה בחלקי הזכות להיות חלק מתכנית האימון, הבנתי דברים חשובים מאוד על עצמי, החיים שלי השתנו לטובה, תודה מעומק הלב"

"למדתי איך להתמודד עם קושי, למדתי להקשיב לעצמי ולאחרים, אני מרגישה שעלה לי הביטחון ואני רגועה יותר"

"בתהליך עבדתי על מערכת היחסים שלי עם אמא שלי, ומאז שאנחנו קרובות היא פחות ביקורתית ויותר מכבדת אותי ואני אותה וזה מקל עלי מאוד. הבנתי דברים שיעזרו לי כל החיים!"

"תודה על המפגשים, תודה על האכפתיות, תודה על ההקשבה. התכנית הזו היא כמו מתנה משמיים בשבילי!"

" לפני התכנית הייתי מאוד לבד, ומסתגר בחדר עם המחשב. משהו השתחרר אצלי, אני פחות זהיר ומחושב ויותר מדבר ופתוח גם עם חברים וגם עם ההורים "

"הבנתי שלא רק לי קשה בחיים ובבית, למדתי להיות סבלני ולהתבונן במה שקורה לי. קיבלתי כוח, ולמדתי להקשיב בבית ולהיות חזק, וגילית שאני חופשי והכל תלוי בי"

" בזכות התהליך הגעתי לשיפור גדול בציונים, ובתעודה, ההורים שלי גאים בי וזה העלה לי את הבטחון בכל התחומים"

"בזכות הקואוצינג קידמתי ושיפרתי מערכות יחסים עם חברים, הורים ופעם ראשונה שיש לי חברה שאוהבת אותי. לצדתי לתת יותר במערכות יחסים ובזכות הנתינה אני מקבל יותר"

"תודה שהיית מבין וסבלני, ולא לחוץ ושכיבדת את הדעות של כל מי שהשתתף"

"למדתי להרגיש, למדתי שאני יכולה להשפיע על כל סיטואציה בחיים שלי, הבנתי על עצמי המון ולמדתי להקשיב ולהכיר אחרים"

 

"למדתי לתת מקום וכבוד לסביבה שלי, להגיב ברוגע להתחבר לרגש ולהקשיב יותר לעצמי לראות את האופציות ולבחור לעשות מה שעושה לי טוב"

 
"קיבלתי גישה טובה לדברים, אני חושבת יותר, ממוקדת יותר ורגועה יותר, פשוט הבנתי איך להתמודד עם קשיים ולצמוח מהם!"
 
"ממש נהניתי שיש מישהו שמקשיב לי בצורה כזו, אף פעם לא הרגשתי ככה, זה שינה לי את החשיבה והפעולה"
 
"אני רוצה להוסיף ולהגיד תודה שנתתם לי את המתנה הזאת. האימון היה עבורי מאוד משמעותי ומועיל לחיים, ללימודים ולחברה, למדתי המון על עצמי ולקבל את כל החסרונות והקשיים ולדעת איך להתמודד"
 
"תודה על ההזדמנות ועל הזמן שהקדשת לי, שמחתי להגיע לכל פגישה ותמיד יצאתי עם חיוך והרגשה של סיפוק"
 
"למדתי איך לסדר את הזמן שלי טוב יותר, איך להארגן נכון ואיך לשמור על סדר יום. זה עזר לי המון"
 
"למדתי שאני מסוגלת לעשות את מה שאני באמת רוצה, שאני חזקה נפשית, ושאני מסוגלת להתמודד עם דברים די טוב. קיבלתי בתהליך ביטחון עצמי, מוטיבציה, רצון להשקיע בדברים שאני אוהבת. היה לי כיף בטירוף וחבל שזה נגמר"
 
 
"למדתי איך להתמודד עם קושי (בלימודים בעיקר) לא לוותר, להאמין בעצמי, לדעת שיש לי עוד אופציות ואיך להישאר רגועה ולא להיכנס ללחץ"
 
"האימון האישי מצליח לתת לך את נקודת החוזקה שלך, את התקווה, אמונה בדרך והרבה מאוד מוטיבציה ותמיכה, לדעתי כל ילד בתיכון שיקבל כמה מפגשים יתחזק ויצא עם תחושה טובה"
 
"למדתי להיות הגרסה היותר טובה של עצמי!"
 
"הייתי רוצה להגיד תודה על המפגשים האלה אני ממש מעריך את הדרך הארוכה שעשינו בקצת זמן"
 
"היה לי נחמד מאוד לשתף אדם שמקשיב לי ומתעניין בדברים אישיים ולשמוע דעות שונות משלי"
 
"למדתי שאפשר לפרש אירוע אחרת ואז זה משנה את כל התגובה, הרגש והחשיבה. האימון עזר לי ממש להבין איך להתמודד עם בעיות לימודיות/ רגשיות"
 
"התמדתי כל שבוע כי הבנתי שזה עושה לי טוב. אני יכולה להגיד כל מה שאני חושבת וזה משחרר בטירוף!"
 
"למדתי להסתכל אחרת על בנים, לא לכעוס כל כך הרבה, יותר לשהות, לנשום ולא להגיב"
 
"התהליך עזר לי במערכות יחסים עם חברים, אחים והורים. למדתי איך לפרש ולנתח מקרים ואירועים, והאימון עזר לי מאוד עם הבטחון שלי"
 
"הכרתי את המקומות הטובים שלי והמקומות הקשים. מה שלי היה חשוב זה יותר רכות כלפי עצמי, פחות לשפוט ולהאשים ולפעול מתוך כוח, אני רגוע יותר ומרגיש יותר בשליטה במצבים שונים"
 
"למדתי להיות יותר סובלני, להוריד מגננות וחומות"
 
"אני רוצה להודות לך יערה על ההקשבה, ה-תשומת לב, העזרה, ההבנה, ההכלה, היעוץ, זה נתן לי הרבה על עצמי"
 
"אינס עזרה לי להכיר את עצמי ולהתחבר לרגשות שלי ולפנים שלי, היא גרמה לי להעריך את עצמי. האימון הייתה פגישה שחיכיתי לה כל השבוע ושמחתי שהיא מתקיימת. לדבר עם אינס הרגיש לי כמו הדבר הכי נכון בעולם. הייתי מאוד שמחה להמשיך להיפגש עם אינס"

 

"הייתי מאוד רוצה להמשיך את האימונים בבית ספר, זה עזר לי מאוד, גם בלימודים וגם בבית"

 
"למדתי שאני יותר מורכב משחשבתי, למדתי לשחרר ולהיות פחות נוקשה. זה היה לי מדהים"
 
"הביטחון העצמי שלי יותר גבוה, למדתי לראות יותר מאפשרות אחת בסיטואציות מסוימות וזה ממש שינה את הדרך שאני מגיבה לדברים. תודה על תהליך מקסים, עזרת לי מאוד לראות דברים אחרת, השיחות פה ישמשו לי לטווח הארוך בוודאות"
 
 
"המפגשים עזרו לי להבין את עצמי ולהגיע לשורש הבעיות שהיו לי ואיך לצאת מהם. המפגשים האלו ממש שיפרו אותי בהרבה מובנים"
 
למדתי יותר לסמוך על עצמי, להקשיב, לדעת איך לבחור מה אני ורצה לעשות ואיך ללמוד למבחנים בלי לחץ. חבל שזה נגמר, הייתי רוצה להמשיך"
 
 
 
 
 • תהליך אימון אישי למורים

  מכיוון שהתוכנית שלנו כוללת 20 תלמידים, בתי הספר באופן ייחודי נהגו לשלב מורים ואנשי צוות בתהליכי גם כן בתהליכי האימון האישי. 

  תהליך העבודה ממוקד תקשורת ומערכות יחסים ומאפשר למורים מרחב לצמיחה והתפתחות בין כל תחומי החיים בתוך בית הספר, מתוך תפיסה הוליסטית שבה המורה הוא  (כמו את התלמיד ) אדם שלם, המשתקף דרך מערכות היחסים ושואף לשקט הרמוניה ורווחה בחייו.

  ´לפגוש אדם בעולמו הייחודי והממשי, להתבונן יחד אתו על התופעות בחייו, ולבחון את משמעותן בתודעה, בשפה ובגוף מהווים את הבסיס לתהליכי טרנספורמציה אפקטיביים ומעוררי השראה בכל גיל.

  מטרתה של שיטת העבודה היא ללמד ולאמן את האדם להיות חופשי וער לעצמו; לאפשר לו לדייק לעצמו את הרצונות שלו ולאפשר לו לפתח חיים מלאים ומספקים.

   

  • מספר מורים, יועצות ומנהלים.ות: כ -20 תלמידים
  • תהליך אימון אישי כולל 9 מפגשי אימון אישיים, אחת לשבוע.
  • מבין 20 משתתפים ניתן ליצור תמהיל בין מורים לתלמידים, כמו 10/15 תלמידים ו-10/5 מורים ואנשי צוות

   

 

נשמח לשמוע מכם

WordPress Video Lightbox Plugin